Jó ideje terveztem már, hogy megpróbálkozom összehozni egy puncstortát, ami legjobban hasonlít az “igazihoz”. (na de milyen is az igazi? : ) ) Régebben volt már ilyen próbálkozásom, de arról se kép, se feljegyzés, szóval újra kellett tervezni. Aztán pont kapóra jött a szülinapom, amire szerettem volna készíteni egy tortát. Érdekes, mert régen sosem rajongtam a tortákért, annyira nem, hogy születésnapom előtt mindig kijelentettem, hogy neeeem és neeem szeretnék tortát, hacsaknem pizza- vagy tésztatortáról van szó : ) (meg is kaptam mindkettőt, sőt talán még lasagne “tortám” is volt : ) ) Egy valamit viszont mindig szerettem gyerekkoromban: mindent, ami puncsos volt. Puncstorta, puncsszelet, puncs jégkrém, puncsfagyi, puncsos mignon, szóval minden, ami puncsos : ) Így most ezt a kedves, nosztalgikus emléket felidézve, alkottam meg ezt a tortát és neveztem ki születésnapi puncstortának : ) Szerintem brutál finom lett, nekem teljesen visszaadja azt a régi, puncsos élményt. Egyébként így utólag már nagyon egyszerű a recept, és bárhogy lehet variálni. Röviden és tömören: süss egy két tojásos piskótát, majd süss egy kakaós piskótát, morzsold el, keverd össze lekvárral, narancslével, ízesítsd, terítsd el az alap piskótán, főzz egy puncspudingot, keverj bele egy kis tejszínt, majd a maradékkal vond be a torta tetejét… lényegében ennyi : )
Hozzávalók a piskótához:
(18 cm-es tortaformához)
- 2 tojás
- 20 g zabpehelyliszt
- 20 g Diawellness Zero6 liszt (vagy ugyanennyi zabpehelyliszt)
- 1 tk sütőpor
- 1 ek xilit (kb. 20 g)
Töltelék piskótához:
- 1 tojás
- 30 g lenmagliszt
- 20 g kakaópor
- 1 tk sütőpor
- 1 dl tej
- édesítő (nálam 1 ek xilit, plusz 1 tk folyékony)
- csipetnyi só
- 1 ek (olvasztott) kókuszolaj
- 1 tk almaecet
Plusz:
- 30 g apróra vágott dió
- 1 kisebb narancs leve (kb. 50-60 ml)
- 2 ek eper (vagy sárgabarack) lekvár (kb. 20 g)
- puncs- vagy rumaroma
Krémhez:
- 20 g (fél csomag) puncs pudingpor
- 2 dl tej
- édesítő ízlés szerint
- 1 púpozott tk étkezési zselatin
- puncs- vagy rumaroma
- 200 g habtejszín (fele a krémhez, fele a tetejére) plusz 1 ek xilit
A piskótához a tojásokat a xilittel (kézi mixerrel magas fokozaton) fehéredésig keverjük (legalább 6-8 perc), rászitáljuk a sütőporos-lisztes keveréket és kézi habverővel elkeverjük. (nem vigyáztam túlságosan a tojáshabra, mivel ennél a tortánál nem szükséges, hogy “légies” piskótánk legyen, de azért nem is törtem össze teljesen) Sütőpapírral bélelt tortaformában, előmelegített sütőben megsütjük. (gázsütőben 4-es fokozaton kb. 15-18 percig sütöttem)
A töltelékhez a hozzávalókat alaposan elkeverjük és egy mikrózható tálba, (mindegy a méret és a forma) kb. 6-7 percig mikrózzuk. Persze megsüthető sütőben is, de nekem most így egyszerűbb volt : ) Amikor kihűlt, összemorzsoljuk, hozzáadjuk a diót, a narancs levét, lekvárt, aromát (plusz ha szükséges, akkor tetszőleges édesítőt) és összegyúrjuk. A kihűlt zabpelyhes piskótán eloszlatjuk a masszát, majd elkészítjük a pudingos krémet. A tejet, pudingport, zselatint, édesítőt, aromát elkeverjük, sűrűre főzzük. (alacsony hőfokon, kézi habverővel folyamatosan kevergetve), majd kihűtjük. A tejszínt felverjük a xilittel, a felét a kihűlt pudinghoz keverjük és ráöntjük a tortára. Hűtőbe tesszük, majd amikor kicsit már megdermed, akkor a maradék tejszínnel befedjük a tetejét. Újra hűtjük, hogy szépen összedermedjen és összeérjenek az ízek. A tetejére én apróra vágott diót szórtam.
Az egész torta ch tartalma kb. 100 g (ebből kb. 8-10 szelet jön ki) (Xilit helyett ch mentes édesítővel készítve lehet “faragni” a szénhidráttartalomból.)
A Facebook-on itt tudsz csatlakozni: fittkonyha.info