Alapanyagok

Az alapanyagokkal kapcsolatban:
nem feltétlen a “tudományos” oldalról szeretném megközelíteni a témát, hanem inkább arról a részéről írnék pár szót, hogy én mit mihez használok, mit miért szeretek, mit, hol, mennyiért érdemes beszerezni stb.

Cukormentes almapüré

Egy Facebook csoportban láttam ezt az almapürét, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot. Aldi-ban kapható, 700 grammos kiszerelés 300 Ft. (Van cukrozott is, a kék a cukormentes.) Állagra olyasmi, mint egy hígabb lekvár.

PhotoGrid_1434888273701

Cukormentes gyümölcspüré

Cukormentes gyümölcspüré almából, banánból, málnából. (Kétfajta van, a másik alma-banán-eper ízű.) Aldi-ban kapható, a pénztárnál van kitéve, 300 Ft a 100 grammos kiszerelés. 13 g ch és 63 kcal/100 g, hozzáadott cukrot nem tartalmaz.

1434265993299

Cukormentes fehér csoki

Cukormentes, maltittal édesített fehér csoki. (végre végre : ) ) Torras márkájú, van belőle “sima” és fehér csoki is, többféle ízesítéssel. (Pl. mangós, kókuszos, goji bogyós, banános, stb. stb.)

Lelőhelyek és ár: ázsiai boltok, valamint egy ideje a Tesco-ban is megjelent, (én is ott vettem, de ott  nincs mindegyik ízből). 75 grammos kiszerelés kb. 4-500 Ft.

Tápérték 100 grammra: 490 kcal, 55 g ch (ebből 9 g cukor és 46 g polialkohol), 35 g zsír.

1433015042345

Cukormentes sűrített tej

Van egy-két recept az oldalon, amiben szerepel cukormentes sűrített tej, ezért gondoltam, hogy teszek fel egy képet, és egy is útmutatót hozzá, hogy hol és mennyiért lehet beszerezni. Ez nem az a fajta, nem az az állagú sűrített tej, amit…. szóval, amit gyerekként tubusból ettünk megállás nélkül (legalábbis a hozzám hasonló veteránok : ) ), hanem attól hígabb, viszont a tejtől kicsit sűrűbb, olyan közel tejszín állagú. Hosszabb ideig tartó főzés során enyhén karamell íze lesz. (Nagyon finom : ) Receptek ITT )

Lelőhelyek és ár: Penny – a képen balra, 340 grammos kiszerelésben kb. 230 Ft. Lidl – a képen jobbra, 500 grammos kiszerelésben, kb. 300 Ft, viszont itt nem állandó termék. Aldiban is kapható, (arról nincs képem), ott kis üvegben, 500 grammos kiszerelésben, 400 Ft körül van az ára. (Van piros és kék színű, a kék a zsírszegény, Milfina – New LifeStyle felirattal)

Szénhidrát és kalória 100 grammban: kb. 10 g ch és 130 kcal.

(Ezt az alapanyagot “fittsütis Betti” által ismertem meg, a blogja egy időre megszűnt, viszont azóta újra elérhető ITT.)

IMG_20150509_085746

Light kókusztej

Lidl-ben az “ázsiai hetek” akció ideje alatt fedeztem fel ezt a fajta kókusztejet, jól fel is tankoltam belőle. 400 grammos kiszerelés 300 Ft volt. Sajnos azóta nem látom, tehát nem állandó termék, de remélem lesz még ilyen akció, mert nagyon finom. Ahogy nézegettem, számolgattam, ez nagyjából olyasmi állagú lehet, mint a Cocomas kókuszkrém és víz 1:1, vagy inkább 1:2 arányú keveréke. (Egy rész Cocomas 2 rész víz.) Árban, tápértékben szinte ugyanaz. (100 g: 131 kcal, 13 g zsír, 1,9 ch, 1,6 fehérje)

IMG_20150410_062228

Passzírozott paradicsom

Tudom, hogy mindenki látott már ilyen dobozos passzírozott paradicsomot, csak azért gondoltam, hogy felteszem, mert emlékszem, hogy annak idején, nagyon-nagyon kezdő koromban volt, hogy komoly dilemmát okozott egy-egy recept értelmezésénél, hogy akkor most melyik paradicsom “püré”, “szósz”, “lé”,”sűrített” stb. kell bele?? : ) Én mindig ezt a fajta paradicsomot használom az ételekhez, pizzákhoz. A márka teljesen mindegy szerintem, mikor épp melyik boltban járok, ott veszem meg. 500 grammos kiszerelés, szinte mindenhol 200 Ft körül van.

IMG_20150410_061951

Cukormentes ananászkonzerv

Ezt igazából csak azért teszem ide az alapanyagok közé, mert én nagyon megörültem, amikor végre találtam cukormentes ananász konzervet, és hátha más is van, aki régóta keres, de eddig nem talált. Ebben van kókuszdió-tej zselé is, ilyen kis helyes fehér kockák, de van olyan is, amiben csak ananász van, illetve volt vegyes gyümölcsmix is. CBA-ban vettem, 330 Ft körül van az ára. (Tápérték 100 grammra: 53 kcal, 0 g zsír, 14 g ch, 0,5 g fehérje)

Egy ideje Szafi webshopjában is megtalálható ITT.

PhotoGrid_1429363097316

Diawellness 1:4 (négyszeres erejű) édesítő

Nincs kalória, nincs szénhidrát, nincs mellékíz, van viszont négyszeres édesítő erő, és mindez IMG_20150410_061653
természetes anyagokból (eritrit és stevia)…. nem is igen kell tovább fokozni : ) Szerintem a legjobb édesítő. Első ránézésre kicsit talán ijesztő az ára (megmondom őszintén, hogy sokáig én is ez miatt tétováztam, de már bánom, mert tényleg nagyon jó, nagyon megéri az árát, sokáig elég. Csak azért írtam le mindezt, ha esetleg más is van így, hogy az ára, vagy egyéb más okok miatt tétovázik, hogy kipróbálja, az ne várjon tovább egy percig se, nem lesz csalódás! : ) Szerintem bármelyik bioboltban, webshopban megtalálható, én innen rendelem: Diawellness 1:4 édesítő 500 g.

 

Zabpehely

Ch: 60-70 g. (van ilyen is, olyan is) IMG_20150410_061841

Lassan felszívódó szénhidrát, sokáit teltség érzetet biztosít. Nagyon sok mindenhez használható, a zabkorpához hasonlóan ebből is készíthetünk zabkását, keverhetjük joghurtba, de például remek alapanyaga a sütés nélküli édességeknek, mint például a kedvenc kis desszertgolyóknak, vagy a szintén kedvenc reggeli zablepénynek, stb. stb. : ) Talán a legkönnyebben beszerezhető alapanyag, és talán a legolcsóbb is, szinte bármelyik boltban fellelhető, én az Aldi és Lidl saját márkás termékeit szoktam venni. (Azokból is a kék színűt, az apró szeműt.)

 

Zabkorpa

Ch: 68-70 g. IMG_20150410_061613

A zabpehelyliszthez hasonlóan, a zabkorpa is lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaz, sokáig teltség érzetet biztosít. Felhasználható zabkásának, (szerintem jobb, mint a tejbegríz ; ) ), keverhető joghurtba, és más lisztekkel, pl. zabpehelyliszttel keverve sok egészséges, finomság süthető belőle. Szintén alapfelszerelés : ) A zabpehelyliszthez hasonlóan ez is egyre több helyen fellelhető, a bioboltok és a webshopok mellett egyre több nagyobb áruház, vagy akár kisebb bolt polcain megtalálható. Fél kilós kiszerelés kb. 4-500 Ft. Én ebből is a Dénes Natura-t kedvelem a legjobban, de bármelyik megfelel. Innen szerzem be: Dénes Natura zabkorpa 500 g.

 

Zabpehelyliszt

Ch: kb. 70 g/100 g. (van olyan is, aminek 56 g a ch tartalma)IMG_20150410_061545

A zabpehelyliszt, a fehér liszttel ellentétben, nagyon kevés szinhidrátot tartalmaz. ezért kenyérsütéshez is alkalmas, hiszen mind sütéskor és főzéskor hasonlóan viselkedik, mint a fehérliszt. Nagyon egészséges és ízletes sütemények készíthetők belőle. Mivel a GI-je is alacsonyabb, mint a fehérliszté, ezért kevésbé emeli a vércukorszintet.

Nagyon szeretem ezt a lisztet, nálam ez alapfelszerelés : ) Viszonylag olcsó, nagyon sok helyen beszerezhető, de sokszor olvasom, hogy vannak akik a zabpelyhet darálják, aprítják lisztállagúra, és úgy használjak, úgy még olcsóbban jön ki. Sok mindenhez felhasználható, viszont kelt tésztához önmagában nem alkalmas. (Bár láttam már erre ellenpéldát, de én nem szoktam önmagában használni, csak más – magas sikértartalmú – liszttel, vagy búzasikérrel keverve.)
Nem vagyok “életmód-tanácsadó”, de ha bárki megkérdezné, hogy mi legyen az első lépés az életmódváltáshoz, akkor kapásból a “zabpehely-zabpehelyliszt-zabkorpa” triót említeném meg a fehér liszt kiváltására : ) Aztán jöhetnek igény szerint a szénhidrát-csökkentett lisztek, maglisztek, stb., és persze akár ezekkel is lehet indítani, de szerintem első lépésnek pont elég a zab-trió : ) Én szinte mindig Dénes Natura zabpehelylisztet használok, nekem valamiért ez vált be a legjobban, de sokféle megtalálható az üzletek polcain is, már egyre több helyen. (A Naturganik márkájú ch tartalma 56 g/100g.)  Én innen szerzem be: Dénes Natura zabpehelyliszt.

Búzasikér

Lisztek sikértartalmának növeléséhez használom, pl. sikér hozzáadásával zabpehelylisztből is remek kelt tészta készíthető, de más liszteknél is “besegíthet” egy evőkanálnyi sikér, illetve maglisztekkel keverve is használható. Ch tartalma elég kedvező, 13 g ch/100 g, mellette pedig magas a fehérjetartalma, 75 g/100 g. Bioboltokban, webshopokban beszerezhető, én ebből is a Dénes Natura márkát szoktam használni, de bármelyik jó. Itt szerzem be: Dénes Natura búzasikér.

Élesztő

Úgy tudom, hogy még a természetes édesítők sem alkalmasak az élesztőgombák “beindításához”, ezért – illetve kényelmi okokból is – én mindig porélesztőt használok, ahhoz nem kell egy csipet cukor sem. Lehet, hogy nem a legjobb megoldás, mert ehhez ugye adnak még ilyen-olyan anyagokat, de úgy gondolom, hogy nekem ez még belefér. Viszont olvastam már olyat is, hogy a friss élesztőhöz sem kell feltétlen cukrot adni, és úgy is megkel, én úgy még nem próbáltam. Azért is szeretem a porélesztőt, mert nem olyan érzékeny, mint a friss, és feltankolhatok belőle, hogy mindig legyen itthon, ha kell. Általában az Aldiban szoktam venni, ott egy 10-es csomag kb. 300 Ft körül van.

Tészták nyújtása

Érdemes beszereni egy szilikon lapot, mert, ha azon nyújtjuk a tésztát, akkor szinte egyáltalán, vagy csak minimális lisztet kell használnni a nyújtáshoz. Ezenkívül még egy trükk: (bár biztos sokan ismeritek, de talán a kezdő háziasszonyok még nem hallottak róla) mindig folpack alatt nyújtom a tésztát, így szintén meg lehet spórolni a felesleges lisztezést. (Ezt még az első “mesteremtől”, Roxától tanultam, a volt Jegeskávé oldalról.

Tojásfehérje

Biztos ismerős a helyzet, amikor valamihez csak a tojás sárgája kell, és megmarad a fehérje. Ilyenkor fogok egy műanyag kis dobozt, beleteszem a fehérjét, és mehet a fagyasztóba. Az a jó benne, hogy mindig hozzá lehet adni egy-egy újabb fehérjét, tehát szépen össze lehet gyűjteni. Persze érdemes ráragasztani egy kis papírt, amire felírjuk az éppen aktuális darabszámot.

Zselatin

Habár viszonylag gyakran használom, mégis mindig van bennem egy kis félsz, hogy most akkor hogy is, mennyit, stb. Ugyanis az eredmény mindig csak másnapra derül ki… hogy megfelelő mennyiséget adtam-e az adott krémhez. Ha ugyanis túl sokat adunk hozzá – biztos, ami biztos alapon – , akkor egy gumis állagú krémünk lesz, ami szerintem nagyon nem finom : ) Ha pedig keveset teszünk bele, akkor értelemszerűen nem lesz tartása, nehezen lehet szeletelni, vagy akár folyós lesz a krém. Mindkettőn átestem már…. : ) Többéle zselatint lehet kapni, én sokáig csak a “hagyományos” étkezési zselatint használtam, amit melegíteni kell. Egy ideje kezdtem el használni a zselatinfixet, amit melegítés nélkül, egyszerűen csak hozzá kell keverni a krémhez. (pl. túrós, tejszínes, joghurtos krémeket készíthetünk belőle) A “hagyományos” étkezési zselatint én általában pudingos, gyümölcsös krémek készítéséhez szoktam használni. Pudingos krém esetében elkeverem a pudingporral és tejjel, és alacsony hőfokon, lassan, folyamatosan kevergetve főzöm össze. Melegen ráöntöm a piskótára, vagy összetöltök vele két lapot, és langyos állapotban hűtőbe teszem általában egy éjszakára. Ha jól adagoltam a zselatint, akkor egy lágy, de olyan krémet kapok, aminek van tartása.

Kenyérfélék fagyasztása

Sokáig kétkedve olvastam, hogy valaki lefagyaszt ilyen-olyan kenyérfélét. Régebben volt, hogy bedobtam egy-két szelet kenyeret a fagyasztóba, mondván, hogy jó lesz majd, ha véletlen úgy alakul, hogy elfogy itthon a kenyér, de aztán elkövettem azt a hibát, hogy mikróban próbáltam kiolvasztani…. Szörnyű volt. Azóta viszont tudom, hogy egyszerűen csak este kiveszem, reggelre – közel – tökéletes állagú kenyerem, kiflim, stb. lesz : ) Általában mindig van a fagyasztómban egy-két kornspitz, akciósan vett (közeli lejáratú) ch csökkentett kenyér. (Igazából én nem nagyon szeretem a bolti ch csökkentett kenyereket, de van, hogy veszek ilyen gyors, életmentő célra.

Mascarpone helyett light krémsajt

Mascarpone helyett én mindig light krémsajtot használok, egyrészt olcsóbb, másrészt jóval kedvezőbb a tápértéke. Létezik light mascarpone is, de amíg az is közel 300 kcal/100 gramm, addig ezek a krémsajtok kb. 100 kalóriát tartalmaznak. Én mindig az Aldi, Lidl vagy Penny saját márkás termékeit veszem, 250 Ft körül van egy 200 grammos doboz. Megpróbáltam összehozni egy közös képet erről a három krémsajtról, így könnyebb lesz megtalálni, aki esetleg még nem találkozott velük.
(A kép minőségéért, kinézetéért, stb. elnézést kérek, de nagyon béna vagyok az ilyen képszerkesztéshez, ráadásul még a program is megviccelt egy kicsit, és betette ezt a csíkos hátteret, amit én nem kértem : ) De már nem volt kedvem tovább próbálkozni vele, mert így is közel másfél órámba került, mire idáig eljutottam : ) )

******** 2016. 02. 02. :  A Lidl-s egy ideje azt hiszem megváltozott, más lett a csomagolása és a neve is. Talán Goldessa névre keresztelték, ha jól emlékszem. (Amint veszek egyet, hozok róla új képet.) **********